Як не стати жертвою домашнього насильства: Чи гарантує безпеку новий закон

Проблема домашнього насильства та потерпілих через це людей з кожним роком стає все більш актуальною. Куди звертатися і як діє підписаний президентом Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”

Якщо раніше домашнім насильством вважали інциденти між подружжям, то тепер до відповідальності притягуватимуть й осіб, котрі перебувають у громадянському шлюбі, колишнє подружжя, наречені, більше про це у Законі України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".

Від домашньої тиранії потерпають і чоловіки, і жінки, і діти. Але, як правило, набагато частіше насильства зазнають саме жінки та діти. Свою історію жертви часто замовчують й не наважуються розповісти про пережите. В розпачі й розчаруванні, не відчуваючи захищеності, люди зневірюються й замикаються у собі. Часто не знають до кого звертатися за допомогою і якими мають бути їх дії. Однак одна кременчанка все ж таки наважилася поділитися своєю історією із читачами, бо вже не один рік потерпає від різних форм насилля та принижень колишнього чоловіка.

Історія реальних людей

Жінка вже майже рік розлучена з чоловіком, але той продовжує жити у її будинку та за її рахунок.

"Хата належить мені, це дарча, але виписуватися колишній чоловік не хоче, а про виселення я взагалі мовчу", - розповідає жінка.
Чоловік зловживає алкоголем і під його дією стає неконтрольованим й може зробити все, що завгодно.

"Колишній чоловік напідпитку стає просто нестерпним, та й у тверезому стані його може вивести із себе найменше слово, і найжахливіше в цій ситуації те, що він просто не визнає провини за свої вчинки".

"Немає бажання повертатися додому, коли там тиран"

Колишній чоловік не дає їй спокою й на роботі, постійно намагається контролювати, телефонує по декілька разів на день, жінка не має найменшого бажання повертатися додому, саме тому намагається якнайдовше працювати на роботі, каже, тут їй спокійніше. "Додому приходжу без настрою, стараюся бути довше на роботі, тому що страшно повертатися додому, від цієї людини можна очікувати всього".
Жінка неодноразово зверталася до працівників міліції, писала заяви, але, на жаль, цього мало. Чоловік постійно залякує її, пригнічує емоційно та психологічно, застосовує фізичну силу.

"Я вже не один раз ходила із слідами від побоїв, мені вже просто набридло жити у вічному страху й терпіти його агресію". Вихідні вона сама намагається проводити у дітей. "Хотілося б нарешті не бути жертвою, а жити повноцінним життям та із спокійною душею повертатися до свого дому. Можливо, в цій ситуації є і моя провина, я десь його жаліла, йшла на всі його провокації, але терпіти це все я вже більше не можу. Для інших людей дім – це місце, де забуваєш про всі проблеми, а для мене навпаки – суцільні проблеми і вічний страх".

Жінка зізнається, що коли приїжджала міліція, чоловік вдавав, що не знає, у чому його звинувачують. "Він ще ніколи не визнав, що ображав мене, і кожного разу перед поліцейськими вдає, що не розуміє, чого від нього хочуть".

Сама вона радить в подібних ситуаціях не терпіти витівки чоловіків-садистів, а ось як самій впоратися із цією ситуацією не знає. "Проблема вся в тому, що я сподівалася на те, що людина зміниться, але ні, вдарив один раз, зробить це й вдруге".

Що кажуть фахівці з приводу нового закону про домашнє насильство

Наразі правоохоронним структурам у цьому питанні ще не відомо про механізм функціонування й розподілення обов’язків відповідно до нового закону.

Понад тридцять випадків домашнього насильства зареєстрували вже в січні цього року.

Найперше, що фахівець радить зробити в цій ситуації, це звернутися до суду стосовно виселення чоловіка з будинку. Щодо психологічної експертизи, то в нашій країні діє закон, згідно з яким людина має сама дати згоду, кажуть у поліції. "Згідно з новим законом спеціальними заходами щодо протидії домашньому насильству є терміновий заборонний припис та обмежувальний припис стосовно кривдника", - повідомляє фахівець. Обмежувальним приписом забороняється спілкуватися із постраждалою, наближатися на визначену відстань до місця проживання, заборона перебувати в місці спільного проживання. Обмежувальний припис видають на строк від одного до шести місяців. На підставі термінового заборонного припису кривдника можуть зобов’язати залишити місце проживання постраждалої особи, забороняється в будь-який спосіб контактувати із постраждалою особою, а виноситься він за заявою постраждалої або працівником уповноваженого підрозділу органів строком до 10 діб.

"За насильство в сім'ї передбачено кримінальну відповідальність"

Запевняють, що в більшості таких випадків суд буде на боці постраждалої. "Якщо раніше за домашнє насильство було адміністративне покарання, то тепер за побої, синці передбачено кримінальну відповідальність, словом, за кожен вид насилля передбачено різну відповідальність".

А тому правоохоронці радять, як тільки є спроби вчинити насильство, відразу потрібно телефонувати на гарячу лінію 102. Опергрупа відразу виїде й зафіксує випадок. Кривдникові передбачено штрафні санкції, виправні роботи та арешт, розповідає начальник сектору превенції.